20021111-00094T8LF
Mfr.Part #
20021111-00094T8LF
Description
CONN HEADER VERT 94POS 1.27MM
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Positions :
94
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Depth :
3.4mm
Length :
59.69mm
Pitch :
1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
30mOhm
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Lead Length :
2.3mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
94
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 94-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00094T8LF Overview
A Header package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.Through Hole mounts the part.
20021111-00094T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00094T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00094T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"