20021111-00090T1LF
Mfr.Part #
20021111-00090T1LF
Description
CONN HEADER VERT 90POS 1.27MM
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
90
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Number of Contacts :
90
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
57.15mm
Lead Length :
2.3mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Depth :
3.4mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
1.27mm
Mating Post Length :
3.05mm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 90-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00090T1LF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Through Hole.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 85°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.Through Hole represents the mounting point for the part.
20021111-00090T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00090T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00090T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"