20021111-00072T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021111-00072T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 72POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Shape :
Square
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch :
1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Connector Type :
Header
Lead Length :
2.3mm
Insulation Color :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Depth :
3.4mm
Number of Contacts :
72
Mating Post Length :
3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
45.72mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
72
Min Operating Temperature :
-40°C
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Shrouding :
Unshrouded
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tube
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Published :
Series :
Minitek127® 1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 72-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00072T8LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.The part is mounted by Through Hole.
20021111-00072T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00072T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00072T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"