20021111-00068T4LF
Mfr.Part #
20021111-00068T4LF
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Thermoplastic
Voltage - Rated :
125V
Depth :
3.4mm
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Number of Contacts :
68
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Positions :
68
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Lead Length :
2.3mm
Current Rating :
68A
Color :
Length :
43.18mm
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Housing Material :
Plastic
Contact Finish - Post :
Tin
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00068T4LF Overview
The packaging contains Header.There is a Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tube.Product number Minitek127® 1.27mm belongs to the Minitek127® 1.27mm Series.Whenever the temperature is below 85°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.There is a Through Hole mount on the part.
20021111-00068T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00068T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00068T4LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"