20021111-00060T8LF
Mfr.Part #
20021111-00060T8LF
Description
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Depth :
3.4mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Number of Positions :
60
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
1.27mm
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Lead Length :
2.3mm
Length :
38.1mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Contacts :
60
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Board to Board
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 60-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00060T8LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021111-00060T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00060T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00060T8LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"