20021111-00048T8LF
Mfr.Part #
20021111-00048T8LF
Description
CONN HEADER VERT 48POS 1.27MM
Pitch :
1.27mm
Lead Length :
2.3mm
Number of Contacts :
48
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Length :
30.48mm
Depth :
3.4mm
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
48
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00048T8LF Overview
Currently, it is packaged in Header.Mounting type Through Hole is assigned to the device.Packaging the product involves using a Tube case.Among the products in the Minitek127® 1.27mm Series, it is one of the most popular.It works best at below 85°C.The device must be operated at a temperature of -40°C.Through Hole is the mounting point for the part.
20021111-00048T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00048T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00048T8LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"