20021111-00034T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021111-00034T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 34POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Shape :
Square
Number of Contacts :
34
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Style :
Board to Board
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Post Length :
3.05mm
Depth :
3.4mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Length :
21.59mm
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
34
Lead Length :
2.3mm
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Pitch :
1.27mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Shrouding :
Unshrouded
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00034T8LF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek127® 1.27mm Series.If the temperature is below 85°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.There is a mounting hole at Through Hole.
20021111-00034T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00034T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00034T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"