20021111-00014T1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021111-00014T1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Depth :
3.4mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
2
Color :
Black
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
14
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Insulation Color :
Black
Length :
8.89mm
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
14
Style :
Board to Board
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Termination :
Solder
Lead Length :
2.3mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Published :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Amphenol Communications Solutions 20021111-00014T1LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00014T1LF Overview
A Header package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.Through Hole mounts the part.
20021111-00014T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00014T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00014T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"