1SS380TE-17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SS380TE-17
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 35V 100MA UMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Flat
Voltage - Rated DC :
40V
Height :
700μm
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Max Operating Temperature :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current :
100mA
Peak Reverse Current :
10nA
Width :
1.25mm
Capacitance :
5pF
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
400mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Recovery Time :
5 ns
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Base Part Number :
1SS380
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.7mm
Forward Current :
100mA
Max Reverse Leakage Current :
10nA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
400mA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Voltage :
1.2V
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
400mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10nA @ 20V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Current Rating :
100mA
REACH SVHC :
Unknown
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0.5V 1MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e1
Number of Pins :
2
Average Rectified Current :
100mA
Additional Feature :
High Reliability
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1SS380TE-17
ROHM Semiconductor 1SS380TE-17
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 10nA @ 20V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
1SS380TE-17 Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 100mA is allowed.As for rectifiers current rating, rectifier is 100mA, which is the maximum current a fuse can carry wrectifierhout too much degradation.Surge currents are limited to 400mA.A 5pF value can be delivered based on the capacitance.The datasheets show a peak reverse of 10nA, as shown in the data chart.
1SS380TE-17 Features
a maximal reverse leakage current of 10nA volts
an average rectified current of 100mA volts
a current rating of 100mA
the peak reverse is 10nA
1SS380TE-17 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS380TE-17 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB