1PMT5928A/TR13
Mfr.Part #
1PMT5928A/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Power - Max :
3W
Impedance :
7Ohm
Tolerance :
±10%
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-216AA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 9.9V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
13V
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
7Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1PMT5928
Datasheets
1PMT5928A/TR13
Microchip Technology 1PMT5928A/TR13
7Ohms ±10% 13V 1μA @ 9.9V -55°C~150°C 3W DO-216AA
1PMT5928A/TR13 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 9.9V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 13V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1PMT5928A/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 9.9V
1μA @ 9.9V is the maximum voltage (Tol)