1PMT12AT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1PMT12AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC POWERMITE
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
0.5W
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-216AA
Number of Terminations :
2
Depth :
2.05mm
Length :
2.18mm
Max Surge Current :
10.1A
Peak Pulse Power :
1kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Breakdown Voltage :
13.3V
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
12V
Reverse Standoff Voltage :
12V
Clamping Voltage :
19.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Direction :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Reference Voltage :
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Pin Count :
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
1PMT**A
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tol-Max :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Case Connection :
CATHODE
Type :
Zener
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Unidirectional Channels :
1
Working Voltage :
12V