1PMT58AT1G
Mfr.Part #
1PMT58AT1G
Manufacturer
onsemi
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC POWERMITE
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.18mm
Working Voltage :
58V
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Number of Terminations :
1
Reverse Standoff Voltage :
58V
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
DO-216AA
Number of Pins :
2
Base Part Number :
1PMT**A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
0.5W
Leakage Current :
1μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reference Voltage :
58V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1kW
Voltage Tol-Max :
5%
Unidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
CATHODE
Clamping Voltage :
93.6V