1N5664A/TR
Mfr.Part #
1N5664A/TR
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO13
DO-13
RoHS :
N
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
246 V
Breakdown Voltage :
171 V
Voltage - Breakdown (Min) :
171V
Package / Case :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
246V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.1A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
5 uA
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Working Voltage :
154 V