1N5663A/TR
Mfr.Part #
1N5663A/TR
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO13
Breakdown Voltage :
162 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
145V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
234V
Clamping Voltage :
234 V
Mounting Type :
Through Hole
Working Voltage :
145 V
Voltage - Breakdown (Min) :
162V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Package / Case :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.4A