1N5662A/TR
Mfr.Part #
1N5662A/TR
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO13
Breakdown Voltage :
152 V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Clamping Voltage :
219 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
ESD Suppressors / TVS Diodes
RoHS :
N
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
219V
Working Voltage :
136 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
136V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.8A