1N5660AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5660AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
111V
Type :
Zener
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Product Type :
TVS Diodes
Series :
Working Voltage :
111 V
Breakdown Voltage :
124 V
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Microchip
Brand :
Number of Channels :
1 Channel
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
179 V
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-13
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Axial
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
124V