1N5660A/TR
Mfr.Part #
1N5660A/TR
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13
Clamping Voltage :
179 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
111V
TVS Diodes
RoHS :
N
Microchip
Current Rating :
5 uA
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.4A
ESD Suppressors / TVS Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Breakdown Voltage :
124 V
Package / Case :
Brand :
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Working Voltage :
111 V