1N5659AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5659AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-13
Product Type :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power Line Protection :
No
Product Category :
Zener Diodes
Product Status :
Active
Microchip
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Base Product Number :
1N5659
Voltage - Breakdown (Min) :
114V