1N5659AE3
Mfr.Part #
1N5659AE3
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Brand :
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Microchip
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Zener
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Product Category :
Zener Diodes
Package :
Bulk
Product Type :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C