1N5659A/TR
Mfr.Part #
1N5659A/TR
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO13
Product Type :
TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Current Rating :
5 uA
Packaging :
Reel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Termination Style :
Axial
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Series :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Brand :
Capacitance @ Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Breakdown Voltage :
114 V
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
N
Clamping Voltage :
165 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
GENERAL PURPOSE
Working Voltage :
102 V