1N5657A/TR
Mfr.Part #
1N5657A/TR
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO13
Voltage - Breakdown (Min) :
95V
Power Line Protection :
No
Current Rating :
5 uA
Product Type :
TVS Diodes
Type :
Zener
Working Voltage :
85.5 V
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11A
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
DO-13
Number of Channels :
1 Channel
Breakdown Voltage :
95 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85.5V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Clamping Voltage :
137 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Microchip
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)