1N5657/TR
Mfr.Part #
1N5657/TR
Description
TVS DIODE 81VWM 144VC DO13
Product Type :
TVS Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Packaging :
Reel
Termination Style :
Axial
Working Voltage :
81 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Number of Channels :
1 Channel
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
90V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.4A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
144V
Series :
RoHS :
N
Breakdown Voltage :
90 V
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
81V
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Clamping Voltage :
144 V