1N5656AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5656AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
125 V
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Breakdown Voltage :
86.5 V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-13
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
Capacitance @ Frequency :
Current Rating :
5 uA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
Microchip
Series :
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Working Voltage :
77.8 V
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Termination Style :
Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V