1N5656A/TR
Mfr.Part #
1N5656A/TR
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO13
Active
Working Voltage :
77.8 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Capacitance @ Frequency :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Packaging :
Reel
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
Product Type :
TVS Diodes
Clamping Voltage :
125 V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current Rating :
5 uA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
No
Termination Style :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
N
Breakdown Voltage :
86.5 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)