1N5655AE3
Mfr.Part #
1N5655AE3
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO13
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Clamping Voltage :
113 V
RoHS :
Details
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Breakdown Voltage :
77.9 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Working Voltage :
70.1 V