1N5655A/TR
Mfr.Part #
1N5655A/TR
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO13
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Breakdown Voltage :
77.9 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
70.1 V
Type :
Zener
RoHS :
N
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Clamping Voltage :
113 V