1N5653E3/TR
Mfr.Part #
1N5653E3/TR
Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
98V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.3A
Working Voltage :
58.1 V
Breakdown Voltage :
64.6 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
55.1V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
61.2V
Clamping Voltage :
92 V