1N5653E3
Mfr.Part #
1N5653E3
Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
Product Category :
Type :
Zener
Working Voltage :
58.1 V
RoHS :
Details
Series :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
55.1V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.3A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
61.2V
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Breakdown Voltage :
64.6 V
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
92 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
98V