1N5652A/TR
Mfr.Part #
1N5652A/TR
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO13
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
17.7A
Breakdown Voltage :
58.9 V
RoHS :
N
Clamping Voltage :
85 V
Working Voltage :
53 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
53V
TVS Diodes
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85V