1N5652/TR
Mfr.Part #
1N5652/TR
Description
TVS DIODE 50.2VWM 89VC DO13
Clamping Voltage :
89 V
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Breakdown Voltage :
55.8 V
Voltage - Breakdown (Min) :
55.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
50.2V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Type :
Zener
Working Voltage :
50.2 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
89V
RoHS :
N
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.9A