1N5650A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5650A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
48.5 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Packaging :
Reel
RoHS :
N
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-13
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43.6V
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
70.1V
Current Rating :
5 uA
Product Type :
TVS Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Mounting Type :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.4A
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Working Voltage :
43.6 V
Voltage - Breakdown (Min) :
48.5V
Series :
Brand :
Unidirectional Channels :
1
Termination Style :
Axial
Clamping Voltage :
70.1 V