1N5649A/TR
Mfr.Part #
1N5649A/TR
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO13
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40.2V
Clamping Voltage :
64.8 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.8V
Breakdown Voltage :
44.7 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.2A
RoHS :
N
Working Voltage :
40.2 V
Microchip
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V