1N5648A/TR
Mfr.Part #
1N5648A/TR
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO13
Voltage - Breakdown (Min) :
40.9V
Breakdown Voltage :
40.9 V
RoHS :
N
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Series :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Clamping Voltage :
59.3 V
Packaging :
Reel
Current Rating :
5 uA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.3A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Working Voltage :
36.8 V