1N5648/TR
Mfr.Part #
1N5648/TR
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
38.7V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Microchip
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
61.9V
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Clamping Voltage :
61.9 V
Breakdown Voltage :
47.3 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
34.8V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Working Voltage :
35 V