1N5646AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5646AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Working Voltage :
30.8 V
Breakdown Voltage :
34.2 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Reel
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
49.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30.8V
Type :
Zener
Current Rating :
5 uA
Package / Case :
DO-13
Number of Channels :
1 Channel
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
34.2V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
30A
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Power Line Protection :
No
Brand :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
49.9 V