1N5642A/TR
Mfr.Part #
1N5642A/TR
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO13
Active
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.2V
RoHS :
N
Voltage - Breakdown (Min) :
22.8V
Clamping Voltage :
33.2 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Current Rating :
5 uA
Working Voltage :
20.5 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Breakdown Voltage :
22.8 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)