1N5641A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5641A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18.8V
Microchip
Clamping Voltage :
30.6 V
Voltage - Breakdown (Min) :
20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30.6V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-13
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Type :
TVS Diodes
Current Rating :
5 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Zener
Product Status :
Active
Number of Channels :
1 Channel
Unidirectional Channels :
1
Working Voltage :
18.8 V
Breakdown Voltage :
20.9 V
Termination Style :
Axial
Supplier Device Package :
RoHS :
N
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Reel
Series :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
49A