1N5639AE3/TR
Mfr.Part #
1N5639AE3/TR
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO13
Working Voltage :
15.3 V
Breakdown Voltage :
17.1 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.2V
Number of Channels :
1 Channel
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15.3V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Microchip
Current Rating :
5 uA
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Clamping Voltage :
25.2 V
Packaging :
Reel
TVS Diodes
RoHS :
Details
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
59.5A