1N5639AE3
Mfr.Part #
1N5639AE3
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO13
Unidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Working Voltage :
15.3 V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15.3V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
59.5A
DO-13
Current Rating :
5 uA
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Breakdown Voltage :
17.1 V
Clamping Voltage :
25.2 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.2V