1N5638A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5638A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
15.2 V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22.5V
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13.6V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Package / Case :
DO-13
Unidirectional Channels :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Voltage - Breakdown (Min) :
15.2V
Clamping Voltage :
22.5 V
Working Voltage :
13.6 V
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
Axial
Power Line Protection :
No
Series :
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Microchip
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
67A