1N5637AE3/TR
Mfr.Part #
1N5637AE3/TR
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO13
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Operating Temperature :
-65°C~175°C TA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71A
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V