1N5637/TR
Mfr.Part #
1N5637/TR
Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO13
Product Category :
Series :
Microchip
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12.1V
Brand :
Current Rating :
5 uA
Termination Style :
Axial
Package / Case :
DO-13
RoHS :
N
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Polarity :
Unidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Type :
Zener
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22V
Voltage - Breakdown (Min) :
13.5V
Unidirectional Channels :
1
Working Voltage :
12.1 V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
68A
Product Type :
TVS Diodes
Breakdown Voltage :
13.5 V
Clamping Voltage :
22 V