1N5636A/TR
Mfr.Part #
1N5636A/TR
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO13
Through Hole
Microchip
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Product Type :
TVS Diodes
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Breakdown Voltage :
12.4 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11.1V
Product Status :
Active
Package / Case :
DO-13
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Working Voltage :
11.1 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Current Rating :
5 uA
Packaging :
Reel
Series :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
82A
Supplier Device Package :
Voltage - Breakdown (Min) :
12.4V
Termination Style :
Axial
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Power Line Protection :
No
RoHS :
N
Clamping Voltage :
18.2 V