1N5634A/TR
Mfr.Part #
1N5634A/TR
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO13
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Series :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
10.5V
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Microchip
RoHS :
N
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
DO-13
Working Voltage :
9.4 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
10.5 V
Clamping Voltage :
15.6 V
Brand :
Current Rating :
5 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Type :
TVS Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.6V
Package / Case :
Termination Style :
Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
96A
Unidirectional Channels :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)