1N5633A/TR
Mfr.Part #
1N5633A/TR
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO13
Product Category :
Clamping Voltage :
14.5 V
Series :
Polarity :
Unidirectional
Current Rating :
10 uA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Type :
Zener
Microchip
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
103A
Working Voltage :
8.55 V
Through Hole
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Packaging :
Reel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
RoHS :
N
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Breakdown Voltage :
9.5 V