1N5632A/TR
Mfr.Part #
1N5632A/TR
Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO13
Product Category :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Series :
Product Status :
Active
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
112A
Product Type :
TVS Diodes
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Packaging :
Reel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
RoHS :
N
Unidirectional Channels :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
13.4 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
No
Number of Channels :
1 Channel
Type :
Zener
Current Rating :
50 uA
Package / Case :
DO-13
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
8.65 V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Termination Style :
Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Working Voltage :
7.78 V