1N5631A/TR
Mfr.Part #
1N5631A/TR
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO13
Product Category :
Breakdown Voltage :
7.79 V
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Brand :
Packaging :
Reel
Number of Channels :
1 Channel
Clamping Voltage :
12.1 V
Polarity :
Unidirectional
Product Type :
TVS Diodes
Termination Style :
Axial
Package :
No
Working Voltage :
7.02 V
Series :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V
Unidirectional Channels :
1
Current Rating :
200 uA
Capacitance @ Frequency :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Microchip
RoHS :
N
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)