1N5630A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5630A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage :
11.3 V
Brand :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
6.4 V
Microchip
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A
Supplier Device Package :
DO-13
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
Axial
Package / Case :
Capacitance @ Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
RoHS :
N
Series :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Unidirectional Channels :
1
Current Rating :
500 uA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Breakdown Voltage :
7.13 V