1N5629A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5629A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage :
10.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V
Series :
Packaging :
Reel
Termination Style :
Axial
Type :
Zener
Current Rating :
1 mA
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-13
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Number of Channels :
1 Channel
Power Line Protection :
No
RoHS :
N
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Package / Case :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
143A
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Product Status :
Active
Working Voltage :
5.8 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Breakdown Voltage :
6.45 V