1N5420US/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5420US/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
E-MELF
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
E-MELF
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 600 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product :
Rectifiers
Reverse Recovery Time (trr) :
400 ns
Microchip
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Max Surge Current :
80 A
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Recovery Time :
400 ns
Product Type :
RoHS :
N
Supplier Device Package :
D-5B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Capacitance @ Vr, F :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Datasheets
1N5420US/TR
Microchip Technology 1N5420US/TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 9 A -65°C ~ 175°C 1 μA @ 600 V Reel E-MELF Surface Mount
1N5420US/TR Overview
Surge currents are limited to 80 A.
1N5420US/TR Features
1N5420US/TR Applications
There are a lot of Microchip Technology
1N5420US/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB